Nietrzeźwy kierujący znacznie przekroczył dozwoloną prędkość

Nietrzeźwy kierujący znacznie przekroczył dozwoloną prędkość

Wczoraj policjanci stargardzkiej drogówki podczas pomiaru prędkości zatrzymali do kontroli młodego mężczyznę kierującego peugotem, który przekroczył dozwoloną przepisami prędkość poza obszarem zabudowanym o 40 km/h. Podczas kontroli okazało się, że 33 latek jest nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Pomimo prowadzonych działań policyjnych, akcji informacyjnych czy przestrzeganiu o tragicznych skutkach jakie powodują nietrzeźwi kierujący, wciąż zdarzają się osoby, które wyłączają myślenie i lekceważą problem.

Wczoraj po godz. 17:00 dokonujący pomiaru prędkości na drodze wojewódzkiej 142 Szczecin – Chociwel funkcjonariusze stargardzkiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego peugotem, który na odcinku drogi na której obowiązuje dopuszczalna prędkość 90 km/ h jechał z prędkością 130 km/h. Podczas kontroli drogowej mundurowi od kierowcy wyczuli woń alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało w organizmie 33 latka ponad 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

Kodeks karny przewiduje za ten czyn karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami od 3 do 15 lat. Przepisy nakładają też na sprawcę znaczne konsekwencje finansowe. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Dotyczy to osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu.

W przypadku gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości traci uprawnienia dożywotnio, ponadto, poza dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów, sąd zobowiązany jest również orzec świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie niższej niż 10 000 zł i nie wyższej niż 60 000 zł.

Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami. Apelujemy zatem o zachowanie rozsądku i trzeźwego umysłu. Nawet najmniejsza ilość wypitego alkoholu wpływa na nasze reakcje psychofizyczne. W każdej jednostce Policji za pomocą urządzenia alcoblow możemy dokonać darmowego sprawdzenia swojego stanu trzeźwości. Dzięki temu upewnimy się, że trzeźwi wsiądziemy za kierownicę.

źródło: Policja.pl

Możesz wybrać województwo rozwijając MENU w lewym górnym rogu strony