Zastępca Komendanta Miejskiego oraz Komendant Komisariatu na Śródmieściu spotkali się wczoraj z mieszkańcami Wrocławia i podziękowali za obywatelską postawę przy udaremnieniu działań oszustów

Jako pierwsza, na działanie oszustów natknęła się 62-letnia Pani Ewa. Zadzwoniła do niej kobieta, która podała się za policjantkę, podając fałszywe imię i nazwisko oraz numer legitymacji służbowej. Następnie przekazała, że oszczędności kobiety są zagrożone, bo ktoś zamierza zrabować je z konta. Seniorka miała niby stracić wszystkie pieniądze.

Dzwoniąca oszustka, szczegółowo wypytywała o konto oraz ilość zgromadzonych na nim środków pieniężnych. 62-latka, będąc w emocjach, wypłaciła z banku 20 tysięcy złotych i zgodnie ze ścisłymi wskazówkami, które otrzymywała przez telefon, miała wpłacić całość gotówki na konto fałszywego prokuratora. Realizacja przekazu miała nastąpić w jednym z punktów pocztowych.

Pani Ewa, będąc w urzędzie, na szczęście natrafiła na pracownicę, która w porę spostrzegła się, że seniorka prawdopodobnie może paść ofiarą oszustów. Kobieta uniemożliwiła przelanie środków oraz o wszystkim natychmiast powiadomiła śródmiejskich policjantów. Na miejsce niezwłocznie przejechał dzielnicowy i zajął się sprawą, a obecnie dalsze czynności realizują już policjanci pionu kryminalnego.

Kilka dni wcześniej na stacjonarny telefon 68-letniej Pani Bożeny zadzwonił inny oszust, który najpierw wypytał seniorkę, czy posiada jakieś oszczędności. Gdy już uzyskał potwierdzenie, kazał od razu kobiecie pójść do banku i je wypłacić. W rozmowie powiedział, że jak tego nie zrobi to może utracić wszystkie oszczędności.

68-latka postanowiła natychmiast pojechać do jednego z oddziałów, z zamiarem przelania pieniędzy na wskazane przez dzwoniącego konto. Na szczęście kobieta w trakcie przejazdu zamówioną taksówką, opowiedziała o całej sytuacji kierowcy. Mężczyzna w porę spostrzegł się, że pasażerka jest w bezwzględny sposób manipulowana i zamiast zawieźć kobietę do banku, pojechał prosto na komisariat Policji. Cała sytuacja została wyjaśniona, a seniorka dowiedziała się o próbie oszustwa. Sprawą zajęli się policjanci walczący na co dzień z oszustami.

W obu opisanych przypadkach, dzięki godnej naśladowania postawie, która potwierdziła fakt niepozostawania obojętnym na los innej osoby, udało się uniknąć oszustwa. Ludzka empatia oraz powszechna wiedza o charakterze profilaktycznym spowodowały, że dwie seniorki nie straciły oszczędności swojego życia.

Zastępca Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu p.o. podinsp. Przemysław Kozioł, nadzorujący we Wrocławiu pion prewencji, spotkał się wczoraj z kierowcą taksówki, który udaremnił plan oszustów. Komendant podziękował mężczyźnie za jego właściwą reakcję, pokreślił że jego czujność i postawa, nastawiona na pomoc drugiemu człowiekowi, zasługują na uznanie. Kierowcy wręczył też pamiątkowy dyplom oraz policyjne upominki.

Natomiast z pracownicą placówki pocztowej, miał przyjemność spotkać się Komendant Komisariatu Policji Wrocław – Śródmieście mł. insp. Dariusz Purzyc. Dzięki jej czujności oraz prawidłowej ocenie sytuacji, a także udzielonej pomocy, udało się udaremnić działania oszustów. Oficer podziękował kobiecie, za jej godną naśladowania postawę. Podkreślił, że też wagę gotowości do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi oraz wsparcie w policyjnych działaniach ze strony obywateli. Kobieta ze skromnością powiedziała, że zawsze stara się pomagać innym ludziom. Komendant wręczył jej również pamiątkowy dyplom oraz policyjne upominki.

Wrocławscy policjanci prowadzą szerokie działania, ukierunkowane na bezpieczeństwo seniorów. Funkcjonariusze spotykają się z seniorami w świetlicach osiedlowych, klubach seniora, w parafiach, przy okazji pikników i debat społecznych, przy każdej okazji ostrzegając przed działaniami oszustów.

Analiza bieżących zdarzeń wskazuje, że coraz więcej seniorów potrafi prawidłowo zareagować w sytuacji próby oszustwa. Odkładają telefon, nie wdając się w rozmowy z oszustami i dzwonią do swoich bliskich lub na Policję.

Zbyt ciężko pracowaliście Państwo na swoje oszczędności, aby oddać je oszustom. Policja nigdy nie prosi o przekazywanie jakichkolwiek kwot pieniędzy w związku z prowadzonymi przez siebie działaniami. Przestępcy posługujący się legendą na wnuczka lub na fałszywego policjanta, zawsze próbują grać na emocjach swoich ofiar. Wymyślają dramatyczne historie i wykorzystują chęć niesienia pomocy przez osoby starsze. Policjanci jeszcze raz apelują, nigdy nie przekazujmy nieznajomym żadnych kwot pieniędzy. O każdym przypadku, w którym przypuszczamy, że mamy do czynienia z oszustami, powinniśmy natychmiast powiadomić Policję.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

 

 

Źródło: Policja.pl

Możesz wybrać województwo rozwijając MENU w lewym górnym rogu strony