Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas przedświątecznych zakupów

Policjanci z wrocławskiej komendy miejskiej, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, przypominają w tekście poniżej podstawowe zasady, których stosowanie pozwoli uniknąć przedświątecznych kłopotów np. związanych z kradzieżą naszego mienia lub dokumentów. Aby ten czas minął bezpiecznie, funkcjonariusze już dużo wcześniej się do niego przygotowują m.in. organizując spotkania z przedstawicielami centrów handlowych, udzielając rad mieszkańcom, a także planując działania w ruchu drogowym.

Jak się zachować, by nie paść ofiarą złodziei?

Pamiętajmy, że wybierając się na zakupy do sklepu nie powinniśmy zabierać wszystkich pieniędzy. Powinniśmy zabrać tylko te karty płatnicze lub tylko tyle pieniędzy ile jest nam potrzebne do opłacenia zakupów. Korzystając z kart płatniczych nie powinniśmy ich przekazywać nieznanym osobom. Pobierając pieniądze z bankomatu powinniśmy zasłonić wpisywany przez nas kod PIN.

Portfele i dokumenty powinniśmy trzymać w wewnętrznych kieszeniach ubrania np. kurtki, marynarki. Kobiety torebki powinny trzymać je pod pachą lub przed sobą. Nie pozostawiajmy toreb oraz ubrań bez opieki. Często wchodząc do sklepu, wkładamy do koszy na zakupy swoje kurtki, torby, portfele, saszetki, a później zajęci oglądaniem towaru na sklepowych półkach całkowicie zapominamy o nich, nie zwracając uwagi, co się z nimi dzieje.

Uważaj też w komunikacji.

W miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi tramwaje, autobusy, sklepy) mogą pojawić się tzw. „kieszonkowcy”. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Działają szybko i najczęściej w grupie. Wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi. Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub przeglądania towaru w sklepie. Wielokrotnie sami powodują ścisk i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej. Taka sytuacja może mieć miejsce w sklepie podczas świątecznych zakupów jak i w środkach komunikacji miejskiej.

Nie zostawiaj niepotrzebnych rzeczy w swoim aucie.

Ponadto osoby wybierające się na zakupy swoimi samochodami powinny pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Nie zostawiajmy żadnych rzeczy na wierzchu w aucie, gdzie ich widok przez szybę może skłonić złodzieja do włamania. Takie rzeczy jak dokumenty, kluczyki, pieniądze, części garderoby, lub też inne wartościowe przedmioty nie powinny znajdować się w widocznym miejscu.

Korzystając z tych kilku rad nie tylko będziemy wiedzieli jak należy się zachować podczas zakupów świątecznych, ale również unikniemy niepotrzebnych w tym gorącym okresie zagrożeń.

Zespół Komunikacji Społecznej KMP we Wrocławiu

 

 

Źródło: Policja.pl

Możesz wybrać województwo rozwijając MENU w lewym górnym rogu strony