MSWiA przegrało drugi proces dot. dezubekizacji. Sprawa milicjanta, który omal nie zginął na służbie.


W środę sąd w Lublinie nakazał przywrócenie pełnej renty milicjantowi, który w 1982r. został sześciokrotnie postrzelony przez bandytę i ledwo przeżył.

– Nigdy nie byłem esbekiem, całe życie łapałem przestępców, organizowałem obławy, pomagałem zwykłym ludziom. Gdy więc rząd, IPN i MSWiA przysłały mi decyzję, w której przeczytałem, że służyłem totalitarnemu państwu, nie wiedziałem, czy śmiać się, czy płakać. Jednak w końcu wygrałem. Niestety, 50 moich kolegów, którzy w wyniku dezubekizacji popełnili samobójstwo, sprawiedliwości już się nie doczeka.- powiedział wygrany milicjant na łamach Gazety Wyborczej.

Raczukowi została obniżona renta z 2,8 tys zł do 854 zł. To wynik ustawy dezubekizacyjnej. Koszt leków jakie musi kupić to 300 zł, były milicjant musiał pożyczać pieniądze, aby przeżyć.

W dniu 15 maja 2019r Sąd Okręgowy stwierdził, że decyzja MSWiA była bezprawna. Nakazał przywrócenie mu pełnego świadczenia.

Raczuk nie wrócił już do służby po postrzale. Leczył się ponad rok. Gdy leżał w szpitalu został awansowany na zastępcę kierownika komisariatu milicji ds. polityczno- wychowawczych, aby zwolnić miejsce w wydziale kryminalnym, ale też by jego renta była wyższa.

Raczuk pisał odwołania do szefa MSWiA J. Brudzińskiego i do IPN, w których wyjaśniał, że nie może być karany za coś czego nie dokonał. Rzecznik Praw Obywatelskich, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, koledzy, byli przełożeni oraz opinie lekarskie, które potwierdzały, że w tym czasie leżał w szpitalu i nie mógł wykonywać pracy- nic nie pomogło. Odwołania były odrzucane.

W uzasadnieniu sąd podał, że nie istniały żadne podstawy do obniżenia renty byłemu milicjantowi, bo Raczuk nie pracował nigdy na stanowisku, które uznaje się za „służące systemowi totalitarnemu”. Ponadto stanowisko jakie obejmował Raczuk nie jest zawarte w ustawie dezubekizacyjnej.

Źródło: wyborcza.pl