XXVI Ogólnopolskie Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego w Bielsku-Białej

XXVI Ogólnopolskie Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego w Bielsku-Białej

Data publikacji 25.05.2019

Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej wspólnie z Komendą Miejską Policji w Bielsku-Białej oraz Komendą Miejską PSP przeprowadziła XVI Ogólnopolskie Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego. Impreza odbyła się na terenie Parku Słowackiego w Bielsku-Białej pod hasłem: „Kultury świata”. Wydarzenie tradycyjnie poprzedził barwny korowód, który ruszył spod ratusza i przeszedł ulicami miasta.

Impreza przygotowana we współpracy z bielską Policją zgodnie z działalnością statutową fundacji miała na celu promowanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Adresatami byli uczniowie ze szkół podstawowych i szkół średnich, a także przedszkolaki. Ich drużyny rywalizowały o cenne nagrody: rowery, telewizory czy urządzenia wielofunkcyjne. Finaliści konkursu otrzymali cenne nagrody indywidualne. Dobra zabawa, nauka i co najważniejsze zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, to główne cele przedsięwzięcia, które wpisało się już w tradycję naszego miasta. Barwny korowód, który przeszedł przez centrum miasta miał zwrócić uwagę na to jak ważne jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Sląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Dni Bezpieczeństwa 2019 w Bielsku-Białej

Później zabawa przeniosła się do Parku Słowackiego. Tam swój sprzęt prezentowali policjanci, żołnierze, strażacy, strażnicy miejscy i ratownicy GOPR-u. Odbywały się pokazy bezpiecznych zachowań na drodze, pokazy działania symulatorów; dachowania, jazdy samochodem i zderzeń, jazdy motocyklem udostępnione przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Katowicach i Bielsku-Białej. Odbyły się pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pokazy nowoczesnego sprzętu wojska, Policji, Straży Pożarnej, GOPR, a także historycznego, zabytkowego sprzętu będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego. Policjanci zaprezentowali animacje z zakresu prewencji: „Sznupek na wakacjach”, Policyjnej maskotce towarzyszyły postacie z bajki “Kuba i Śruba” ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Konkursy służyły zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przysłuchiwano się występującym na parkowej scenie muzykom. Dopisała piękna pogoda, dobre humory uczestników i duża frekwencja.

Dni Bezpieczeństwa 2019 w Bielsku-Białej

Profilaktyka na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym to priorytet w pracy policjantów z bielskiej drogówki. Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci dobrych nawyków i bezpiecznych postaw. Zaprocentują one w przyszłości, kiedy już jako dorośli kierowcy usiądą za kierownicą samochodu lub na motocyklu. Przy okazji najmłodsi uczą się, że Policjant to osoba, do której w każdej sytuacji można przyjść po pomoc i nie powinno się bać policyjnego mundury. Jednocześnie podczas tej imprezy zwraca się uwagę dorosłych użytkowników dróg na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz główne przyczyny wypadków drogowych, do których należą nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu lub przejścia pieszemu i przekroczenie dozwolonej prędkości .

Źródło: Policja.pl /strazgraniczna.pl