Już nie tylko zdjęcie ale cała strona personalizacyjna w dokumencie podróży została wymieniona

W piątek 24 maja funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach zatrzymali na lotnisku kolejnego obywatela Syrii, który posiadał przy sobie podrobiony grecki dokument. W piątkowe popołudnie po przylocie samolotu z Aten w hali przylotów funkcjonariusze SG wylegitymowali mężczyznę, który do kontroli okazał ważny dokument podróży dla uchodźcy wystawiony przez władze Grecji, oraz ważną grecką kartę pobytu.   

Analiza dokumentu podróży wykazała, że w dokumencie 41-letniego Syryjczyka cała strona personalizacyjna została wymieniona. Mężczyzna został zatrzymany. Tłumaczył funkcjonariuszom, że razem z żoną i siedmiorgiem dzieci przedostał się w 2017 roku z Syrii do Grecji. Tam złożyli wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej.  W listopadzie 2018 r. uzyskali prawo pobytu. Jednak Syryjczyk nie posiadał własnego paszportu a chciał dostać się do Niemiec. W tym celu kupił przerobiony dokument.

Mężczyzna usłyszał zarzuty przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom przy użyciu podstępu oraz użycia jako autentycznego przerobionego greckiego dokumentu. Następnie dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata.

W związku z tym, iż mężczyzna ma prawo pobytu na terytorium Grecji został pouczony o konieczności natychmiastowego opuszczenia Polski i powrotu do Hellady.

Źródło: Policja.pl / strazgraniczma.pl