„Furia” – nasz nowy czworonożny funkcjonariusz

„Furia” – nasz nowy czworonożny funkcjonariusz

Data publikacji 14.08.2019

Pies – najlepszy przyjaciel człowieka, a dla policjantów nieoceniony partner w służbie. Od kilku dni kędzierzyńsko-kozielską Policję zasilił kolejny czworonożny funkcjonariusz. To owczarek niemiecki – Furia, której opiekunem jest sierż. Wojciech Durlak. Po ukończeniu specjalnego kursu, od kilku dni funkcjonariusz wraz ze swoim czworonożnym partnerem dba o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Furia jest najmłodsza stażem wśród kędzierzyńsko-kozielskich czworonożnych funkcjonariuszy policji. To czwarty pies w naszej komendzie. Przez ostatnie pół roku wraz ze swoim przewodnikiem sierż. Wojciechem Durlak brali udział w profesjonalnym szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

„Nowa funkcjonariuszka” ma półtora roku i jest typowym psem patrolowo-tropiącym. Jej głównym zadaniem jest tropienie przestępców i szukanie zaginionych osób. Podczas kursu Furia nauczyła się elementów posłuszeństwa, pokonywania przeszkód, obrony przewodnika, pościgów, przeszukania terenu i pomieszczeń oraz tropienia śladów ludzkich. To pierwszy w naszej jednostce pies, który był szkolony do działań bez kagańca. Szkolenie było również czasem w którym policyjny duet uczył się współpracy, nawiązywał więzi oraz zdobywał wzajemne zaufanie. Bo Furia to nie tylko czworonożny funkcjonariusz, partner, specjalista do zadań specjalnych, ale także przyjaciel.

Furia jest bystra, wszystko ją ciekawi – podkreśla sierż. Wojciech Durlak – Bardzo szybko przyswoiła nowe, często niełatwe umiejętności.

Pies “na służbie” ma dwa imiona: jedno cywilne nadawane przez opiekuna i drugie służbowe. Służbowo nasza czworonożna funkcjonariuszka nazywa się „Newka”, natomiast cywilne imię, na które reaguje to „Furia”, ponieważ jak zaznacza jej opiekun jest bardzo żywiołowa i charakterna.

Źródło: Policja.pl