Policyjne zabezpieczenie obchodów Święta Wojska Polskiego

Policyjne zabezpieczenie obchodów Święta Wojska Polskiego

Data publikacji 15.08.2019

Uroczysta Msza Święta w Kościele Garnizonowym z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz jego małżonki zainaugurowała centralne obchody Święta Wojska Polskiego w Katowicach. Uczestniczył w niej I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. dr Krzysztof Justyński. Głównym punktem wydarzenia była defilada Wierni Polsce. Około 200 tys. widzów podziwiało przemarsz 2600 żołnierzy, a także wojskowe pojazdy i statki powietrzne. Nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia czuwali Śląscy Policjanci i ich koledzy z innych garnizonów oraz zaprzyjaźnione służby.

15 sierpnia w Katowicach odbyły się centralne obchody Święta Wojska Polskiego. Organizacja tego wydarzenia na Śląsku w 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego, to oddanie hołdu mieszkańcom Górnego Śląska, którzy zdecydowali o tym, że Śląsk stał się częścią Polski. W uroczystości uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński. Policję reprezentował I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. dr Krzysztof Justyński oraz Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. dr Rafał Kochańczyk. Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów była defilada Wierni Polsce. Ulicami Katowic przedefilowało blisko 2600 żołnierzy – pododdziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych, przejechało ponad 180 jednostek sprzętu wojskowego, a nad głowami widzów przeleciało ponad 60 statków powietrznych. W tym roku po raz pierwszy w defiladzie udział wzięli ratownicy górniczy oraz orkiestra górnicza.

Defiladę poprzedziło wręczenie przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji generalskich i nominacji admiralskiej. Po uroczystej defiladzie dla wszystkich chętnych przygotowano wojskowy piknik Wierni Polsce. Na gości czekało wiele atrakcji, takich jak pokaz wojskowego sprzętu i wyposażenia żołnierzy.

Śląscy policjanci uczestniczyli w zabezpieczeniu centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego i dbali o bezpieczeństwo wszystkich tych, którzy przyszli obejrzeć defiladę. W zabezpieczeniu wzięli udział mundurowi wszystkich pionów służbowych, a więc prewencji, ruchu drogowego, kryminalnego i logistyki. O bezpieczeństwo wszystkich gości zadbali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, katowickiego oddziału prewencji, Specjalistycznego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach oraz komend miejskich i powiatowych garnizonu śląskiego. Nie zabrakło policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, która była gospodarzem wydarzenia. Policjantów ze Śląska wspierali mundurowi z oddziałów prewencji w Kielcach, Rzeszowie i Wrocławiu, samodzielnych pododdziałów prewencji z Gorzowa i Opola, wydziałów ruchu drogowego w Kielcach, Krakowie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu oraz komandosi z samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych policji w Krakowie, Łodzi, Opolu i Wrocławiu. W zabezpieczeniu w sumie wzięło udział ponad 2200 policjantów, którzy wspólnie z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszami Służby Ochrony Państwa i słuchaczami Szkoły Policji w Katowicach pilnowali porządku oraz informowali mieszkańców Katowic i gości o utrudnieniach w ruchu.

Tegoroczne centralne obchody Święta Wojska Polskiego w Katowicach zgromadziły ogromną liczbę widzów. Defiladę Wierni Polsce obejrzało około 200 tys. osób. Piękna pogoda sprzyjała frekwencji i zachęciła całe rodziny do wzięcia udziału w wydarzeniu. Od strony policyjnej zabezpieczenie wojskowego święta przebiegło spokojnie, a przede wszystkim bezpiecznie. Doszło jedynie do kilku incydentów, które nie wpłynęły na poziom bezpieczeństwa. W kilku przypadkach policjanci pomogli rodzicom, którzy stracili z oczu swoje pociechy. Dzięki mundurowym dzieci szybko wróciły do opiekunów.

Źródło: Policja.pl /strazgraniczna.pl