Kąpiel tylko w miejscach strzeżonych i na trzeźwo!!!

Policyjne analizy zdarzeń z udziałem osób wypoczywających w rejonie zbiorników wodnych pokazują, że do wielu sytuacji niebezpiecznych dochodzi w związku z brakiem poszanowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kierowanie się zdrowym rozsądkiem pozwoliłoby uniknąć sporej ilości zdarzeń i ich tragicznych skutków.

Często osoby, które potrzebują pomocy, nie pamiętają o tym, że przebywanie na słońcu kilka godzin, bardzo rozgrzewa organizm i skok do zimnej wody powoduje szok termiczny lub skurcze. Jeszcze trudniej jest w takiej sytuacji utrzymać się na powierzchni, gdy wcześniej był spożywany w dużej ilość alkohol. Gdy nie ma w pobliżu ratownika, bo zbiornik wodny jest niestrzeżony, może dojść do utonięcia.

W okresie wakacji, młodzież często spędza wolne chwile nad wodą. Tam przebywają po kilka godzin, często bez jakiejkolwiek opieki osób dorosłych. Pamiętajmy, żeby zawsze pytać nasze dorastające dzieci, gdzie spędzą popołudnie i prowadzić z nimi rozmowy o bezpieczeństwie podczas wakacyjnego wypoczynku. Upewnijmy się też, że to bezpieczne miejsce i nic im tam nie zagraża. Tłumaczmy im jakie zagrożenie za sobą niesie korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych i przestrzegajmy przed piciem alkoholu. Zawsze zaburza on prawidłową ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm i dodaje odwagi, która zazwyczaj źle się kończy.

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą, funkcjonariusze z wrocławskiej komendy miejskiej, jak co roku, wyprzedzająco prowadzą różnego rodzaju działania profilaktyczne. Jednak każde takie działania w połączniu z rozmową rodziców lub opiekunów, na pewno dadzą lepszy efekt.

Głównym celem przedwakacyjnych spotkań mundurowych z dziećmi i młodzieżą, jest zawsze zwrócenie szczególnej uwagi na zagrożenia jakie może nieść ze sobą rekreacja wodna. Tradycyjnie policjanci przypominają ich uczestnikom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że każda osoba wypoczywająca nad wodą powinna wiedzieć, że:

  • pływać powinniśmy wyłącznie w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników,
  • bezwzględnie należy unikać wchodzenia do wody oznakowanej zakazami kąpieli,
  • niebezpieczne jest odpływanie daleko od brzegu i kąpiel w miejscach nieznanych,
  • do wody wchodzimy tylko w dobrym stanie zdrowia i czując się dobrze,
  • nie wolno się kąpać po zażyciu silnych leków, a także spożyciu alkoholu,
  • niebezpieczne jest wchodzenie do wody po zapadnięciu zmroku,
  • czasami zwrócenie uwagi komuś kto zachowuje się nieracjonalnie, może uratować mu życie,
  • należy umiejętnie i odpowiedzialnie korzystać ze sprzętu pływającego,
  • nad wodą dzieci mogą przebywać tylko pod nadzorem rodziców bądź ich opiekunów.

Życzymy rozsądnego i bezpiecznego wypoczynku.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

 

 

Źródło: Policja.pl