Wypadki z udziałem pieszych. Zachowajmy czujność i rozwagę

Okres jesienny i zimowy to czas szczególnie niebezpieczny dla pieszych, albowiem widoczność na drodze może być bardzo zła, nawet w ciągu dnia. Pieszy jest gorzej widoczny nawet tam, gdzie są oświetlone ulice i często „zlewa” się otoczeniem.  Kierowca widzi pieszego w ostatniej chwili. Jak uniknąć zagrożenia? 

 W ubiegłą sobotę tj. 29 grudnia 2018 roku policjanci ruchu drogowego olkuskiej komendy mieli ręce pełne roboty. Oprócz kilku kolizji z udziałem samochodów osobowych trzykrotnie podejmowali interwencje dotyczące  potrącenia pieszych. Do pierwszego potrącenia doszło o godzinie 17.10 w Troksie. Jak wstępnie  ustalono kierujący volkswagenem, na łuku drogi  potracił pieszego, który przechodził przez jezdnię. Pieszy był w ciemnym ubraniu a warunki atmosferyczne tj. mgła, opady deszczu  znacznie ograniczały jego widoczność na drodze. Ponadto od pieszego wyczuwalna była silna woń alkoholu.  Do kolejnego potrącenia doszło o 17.20 w Olkuszu na ulicy Króla Kazimierza Wielkiego. Jak wstępnie ustalono, kierujący renault potrącił kobietę, która przechodziła przez przejście dla pieszych. Ranną 63-latkę przewieziono do szpitala w Olkuszu. Po godzinie 21 w Wolbromiu kierowca citroena potrącił na przejściu dla pieszych 35-latka. Gdy funkcjonariusze zbadali stan trzeźwości obu uczestników, to okazało się, że pieszy był nietrzeźwy i miał blisko 2 promile. Policjanci  będą wyjaśniać przyczyny i okoliczności tych zdarzeń drogowych.

 W niedzielę przed godziną 17.00 na drodze  wojewódzkiej nr 958 w Chabówce 67-letni kierujący samochodem osobowym marki Ford potrącił przechodzące przez oznakowane przejście dla pieszych dwie kobiety. Poszkodowane to mieszkanki Chabówki w wieku 63 i 67-lat. Obie kobiety zostały przewiezione do szpitala. Na wskutek uderzenia 63-latka odniosła ciężkie obrażenia ciała. Zarówno kierujący, jak  i kobiety przechodzące przez przejście dla pieszych były trzeźwe. Dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia wyjaśni postępowanie prowadzone przez Komisariat Policji w Rabce-Zdrój.

 Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego z pewnością pozwoli uniknąć wielu przykrych sytuacji na drodze. Apelujemy, by wszyscy użytkownicy drogi zachowali szczególną ostrożność i kierowali się rozsądkiem. Każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest zachować ostrożności i unikać działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że jazda pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie na drodze. Kierujący ma obowiązek zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych. Powinien zatem uważnie je obserwować, a w razie potrzeby zwolnić bądź zatrzymać się.  

Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem. Pamiętajmy  jednak, że pieszemu zabrania się wchodzenia na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Piesi nie powinni  lekceważyć obowiązku poruszania się lewą stroną drogi, używać elementów odblaskowych. O tej porze roku, kiedy szybko robi się ciemno warto zadbać o to, aby być widocznym na drodze. Piesi poruszający się w ciemnych ubraniach, bez elementów odblaskowych  są zdecydowanie mniej i później widoczni dla kierujących.

 Zadbajmy o własne bezpieczeństwo!

Źródło: Policja.pl

Możesz wybrać województwo rozwijając MENU w lewym górnym rogu strony