Seniorka straciła 135 tysięcy złotych

SENIORKA STRACIŁA 135 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Przestępcy, którzy oszukują seniorów stają się coraz bardziej przebiegli. Cały czas modyfikują sposoby swojego działania. Tym razem podając się za fałszywych policjantów namówili 77-latkę, by przekazała im wszystkie zgromadzone oszczędności.

W weekend do koszalińskiej komendy zgłosiła się oszukana 77-latka z Koszalina. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że w piątek rano na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że seniorka ma przygotować wszystkie oszczędności, bo „coś się stało”, ale nie podał szczegółów i szybko się rozłączył.

Zaledwie kilka minut po zakończeniu rozmowy do drzwi zapukał mężczyzna i kobieta, którzy przedstawili się za policjantów z Wydziału Kryminalnego. Najpierw polecili 77-latce, żeby wypłaciła pieniądze z bankomatu, następnie seniorka udała się do placówki bankowej, skąd również wypłaciła gotówkę. Łącznie kobieta miała przy sobie 135 tysięcy złotych.

Seniorka cały czas była w kontakcie telefoniczny z przestępcami, ponieważ podała im numer telefonu komórkowego. Kiedy kobieta wyszła z banku oszuści kazali jej zostawić pieniądze w koszu, co też 77-latka zrobiła.

Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że przestępcy nie dawali jej czasu do namysłu, straszyli ją, że ktoś może jej coś zrobić, że pracownicy banku to hakerzy i będą chcieli wyczyścić jej konto z wszystkich oszczędności.

Niestety, jak się szybko okazało, w momencie kiedy kobieta zostawiła pieniądze w umówionym miejscu, kontakt telefoniczny z oszustami został przerwany. 77-latka straciła oszczędności życia.

Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów nie zna granic i cały czas modyfikują sposoby swojego działania. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych działań i odłóżmy słuchawkę.

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.

Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy. W każdym przypadku należy zachować ostrożność, a w razie wątpliwości zaleca się kontakt z Policją pod numerem telefonu 112.

źródło: Policja.pl