KWP – Zatrzymany za groźby w Internecie

KWP – Zatrzymany za groźby w Internecie

Data publikacji 06.02.2019

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali 16-letniego mieszkańca Opola, który groził śmiercią pracownikowi jednego z portali aukcyjnych. Mimo próby zacierania śladów, nastolatek miał przyjemność spotkania się z policjantami w swoim domu. Teraz jego sprawą zajmie się Sąd Rodzinny i Nieletnich.

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu zajęli się sprawą gróźb, które miał dostawać członek zarządu jednego z portali aukcyjnych. Nieznany człowiek groził mężczyźnie śmiercią, podając nawet konkretną datę jej spełnienia. Autor wiadomości próbował zminimalizować szanse na złapanie.  Nie wysyłał maili ani smsów. Swoją informację zostawił w formie komentarza pod jedną z aplikacji w popularnym sklepie internetowym z tego typu programami.

Policjanci potraktowali zgłoszenie i same groźby bardzo poważnie. W ciągu kilku dni ustalili dane personalne i adres zamieszkania potencjalnego autora wpisu. Okazało się, że za wszystkim stoi 16-letni mieszkaniec Opola. Policjanci skontaktowali się z kolegami z Opola i wspólnie, 31 stycznia br. zapukali do drzwi nastolatka. Domorosły informatyk był zdziwiony wizytą. W rozmowie z policjantami nie potrafił w żaden sensowny sposób wytłumaczyć swojego postępowania. Do tej pory nie wchodził w konflikt z prawem. Teraz wszystkie materiały trafią do Sądu Rodzinnego i Nieletnich, który podejmie decyzję, co do jego dalszego losu.  

Jest to kolejny przykład na to, że anonimowość w Internecie jest tylko pozorna. Policjanci zajmujący się cyberprzestępczością, to nie są przypadkowi ludzie. Bardzo dobrze znają się na swoim fachu, a także na różnych sposobach i trikach, które są stosowane przez osoby, próbujące maskować swoją tożsamość w sieci.

Maciej Święcichowski

Źródło: Policja.pl