Stracili uprawnienia za nadmierną prędkość

Stracili uprawnienia za nadmierną prędkość

Data publikacji 08.02.2019

Od 1 stycznia br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Płocku zatrzymali aż 27 praw jazdy kierującym przekraczającym prędkość w obszarze zabudowanym.

Policyjne analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego od wielu lat wskazują , że główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. Na terenie działania płockiej Komendy w minionym roku doszło do 81 zdarzeń drogowych, których przyczyną było niestosowanie się przez kierujących do obowiązujących ograniczeń prędkości. Aby zminimalizować ryzyko występowania zdarzeń, policjanci płockiej drogówki monitorują zachowania kierujących zarówno na terenie miasta Płocka jak i powiatu płockiego. Szczególnie w obszarach zabudowanych prowadzą wzmożone kontrole prędkości. Niestety bardzo często kierujący pojazdami w sposób lekceważący odnoszą się do obowiązujących na drodze ograniczeń prędkości. Co najgorsze kierowcy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia jakie niesie za sobą bagatelizowanie przepisów ruchu drogowego.

Tylko od początku roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Płocku zatrzymali aż 27 uprawnień do kierowania pojazdami za przekraczanie dozwolonej prędkości. Dwukrotne przekroczenia prędkości w 14 przypadkach miały miejsce na terenie miasta Płocka. W mieście rekordzista poruszał się z prędkością ponad 122 km/h. Na terenie powiatu policjanci zatrzymali prawo jazdy 13 kierującym, najczęściej kierowcy przekraczali prędkość ponad 100 km/h, na terenie gminy Słubice.
Jak stanowią obowiązujące przepisy policjant na miejscu kontroli zatrzymuje kierującemu uprawnienia do kierowania pojazdami za pokwitowaniem. Kolejno dokument zostaje przesłany do organu wydającego. W postępowaniu administracyjnym prawo jazdy zatrzymywane jest na okres 3 miesięcy i w tym czasie kierowcy nie wolno poruszać się pojazdami. Natomiast jeśli kierujący w czasie tych 3 miesięcy zostanie zatrzymany do kontroli drogowej to automatycznie czas ten wydłuża się do sześciu miesięcy. Dalsze prowadzenie pojazdu, mimo okresowego zatrzymania prawa jazdy, skutkuje odebraniem uprawnień i ponownym zdaniem egzaminu prawa jazdy.

Przypominamy, że kierowca, który ma cofnięte uprawnienia lub wydany przez sąd zakaz kierowania pojazdami, siadając za kierownicę popełnia przestępstwo. Nie jest to bowiem wykroczenie, ale dużo poważniejszy czyn, za który grozi kara pozbawienia wolności.

Warto też podkreślić, że oprócz nałożonego zakazu lub cofnięcia uprawnień, istnieją poważne przesłanki świadczące o tym, że taki kierowca może stwarzać zagrożenie na drodze. Taka decyzja wobec kierowcy jest bowiem wynikiem jego wcześniejszych poczynań za kierownicą

Autor: sierż. szt. Marta Lewandowska

źródło: Policja.pl / strazgraniczna.pl