Kolejne zajęcia „ratownik pola walki”

Kolejne zajęcia „ratownik pola walki”

Data publikacji 08.02.2019

Dziś na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach odbyło się podsumowanie zajęć „ratownik pola walki” – CLS (combat life saver), w których od początku tygodnia brali udział świętokrzyscy policjanci oraz wojskowi. To już drugie tego typu wspólne działania mundurowych w tym roku. W zakończeniu uczestniczył Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk Paweł Chabielski, pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Paweł Dzierżak oraz przedstawiciel amerykańskiej armii.

Od początku tygodnia na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz strzelnicy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, 30 świętokrzyskich policjantów oraz wojskowych uczestniczyło w zajęciach „ratownik pola walki” – CLS (combat life saver). Instruktorzy medyczni Wojska Polskiego, Policji i amerykańskiej armii przez cały tydzień szkolili naszych funkcjonariuszy oraz wojskowych, zwłaszcza z zakresu opatrywania ran postrzałowych. Ten rodzaj obrażeń jest wymagający z punktu widzenia ratownictwa, dlatego w ramach polsko-amerykańskiej współpracy uczyliśmy się prawidłowego postępowania w takich przypadkach.

Uczestnicy zajęć każdego dnia otrzymywali dużą dawkę wiedzy teoretycznej, którą później ćwiczyli pod czujnym okiem instruktorów. Natomiast wczoraj wszyscy mundurowi przystąpili do 3 etapowego, wymagającego egzaminu. Składał się on z testu wiedzy teoretycznej, indywidualnego testu umiejętności praktycznych, natomiast w trzecim etapie mundurowi musieli wykazać się umiejętnościami pracy w grupie. Wszystko po to, by udzielić fachowej pomocy poszkodowanemu oraz w bezpieczny sposób ewakuować go z zagrożonego miejsca.

Dziś o godzinie 10:00 odbyło się podsumowanie kilkudniowych zajęć. Wziął w nim udział m.in. Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk Paweł Chabielski, a także pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Paweł Dzierżak. Komendanci w swoich wystąpieniach podziękowali wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz profesjonalizm. Insp. Paweł Dzierżak wyraził swoje zadowolenie z dobrze układającej się współpracy policji z wojskiem. Zaznaczył, że każda z formacji ma unikatowe doświadczenia, których wymiana na pewno przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko w regionie, ale w całym kraju i poza jego granicami.

Policyjni instruktorzy otrzymali specjalne podziękowania za osobiste zaangażowanie, wkład pracy oraz pomoc w realizacji zajęć „Combat Life Saver”.

Opr. DJ

Źródło: KWP w Kielcach

Źródło: Policja.pl