JUŻ W PIĄTEK ROZPOCZYNAJĄ SIĘ POLICYJNE DZIAŁANIA „BEZPIECZNE FERIE “2019”

Linki Rss
A-
A+


Podziel się

Piątek 8 lutego 2019 roku jest dniem, w którym uczniowie gdyńskich szkół rozpoczynają długo oczekiwane ferie zimowe. Ferie zaczynają się 11 lutego i potrwają do 22 lutego. Dla dzieci i młodzieży jest to czas odpoczynku i relaksu, ale na policjantów drogówki czeka trudne zadanie – zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom jadącym i wracającym z zimowisk, w tym okresie mundurowi przeprowadzą działania „Bezpieczne ferie”. Od 8 do 24 lutego 2019 roku policjanci gdyńskiego ruchu drogowego podobnie jak policjanci w całym województwie pomorskim będą prowadzić działania „Bezpieczne ferie”. W tym czasie liczba funkcjonariuszy drogówki będzie większa niż zwykle, a wszystko po to, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo na drogach.

Mundurowi będą kontrolować autobusy, którymi dzieci będą podróżować na zimowiska, sprawdzać trzeźwość kierujących, stanowczo reagować na wszelkie wykroczenia, które zwykle skutkują powstawaniem zdarzeń drogowych, takich jak przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie czy nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu. Kontroli będzie także podlegała kwestia używania pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów. Nadzór nad ruchem sprawowany będzie przez patrole w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych.

Głównym środkiem transportu na zimowiska będzie autobus. Rodzice bądź organizatorzy wyjazdów autokarowych mogą kontaktować się z policjantami ruchu drogowego w przypadku, gdy chcą upewnić się co do bezpieczeństwa transportu. W terminie od 8 do 24 lutego na ulicy Kieleckiej przy skrzyżowaniu z ulicą Śląską uruchomiony zostanie stały punkt kontroli autokarów, który będzie działał w godzinach: 6:30-9:00. Na kontrolę autokaru można również umówić się po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu tego z policjantami komendy miejskiej Policji w Gdyni dzwoniąc pod numer telefonu 58-66-21-222.

Aby podróż dziecka autokarem należała do udanych, a przede wszystkim, aby była bezpieczna, przypominamy o kilku podstawowych zasadach:

  • przed wyjazdem dziecka autokarem na ferie lub wycieczkę sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd oraz pobyt. Dowiedz się, czy ktoś ze znajomych nie wysłał na wakacje swojej pociechy, korzystając z usług tego samego przewoźnika,
  • zapamiętaj! – niższa cena wynajęcia autokaru na wycieczkę nie powinna decydować o wyborze przewoźnika,
  • ustal, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka,
  • przed wyjazdem dziecka autobusem, poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy. Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty,
  • zapamiętaj! – jeżeli masz uzasadnienie podejrzenia, co do kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu) lub stanu technicznego pojazdu (popękane szyby, łyse opony, wycieki płynów eksploatacyjnych itp.) natychmiast powiadom Policję!

Źródło: Policja.pl